Podatki możemy podzielić na bezpośrednie i pośrednie. PIT należy do tej pierwszej kategorii. Podmiotem opodatkowanym jest w tym przypadku osoba fizyczna, która uzyskuje konkretne przychody. Każdego roku musimy się rozliczyć z osiąganych przychodów za rok poprzedni.
PIT 36
Taką deklarację muszą złożyć wszystkie osoby, którzy choć swoich dochodów w 2020 roku otrzymali bez pośrednictwa pracodawcy albo zleceniodawcy. Po zakończeniu roku zobowiązani są do samodzielnego obliczenia zaliczki na swój podatek dochodowy. Następnie muszą ją wpłacić do właściwego urzędu skarbowego. Bardzo ważne jest również to, że PIT 36 kierowany jest do podatników, rozliczających się według skali podatkowej. Obecnie możemy wyróżnić dwie stawki główne podatkowe. Z rozliczenia na zasadach ogólnych będą korzystać przede wszystkim właściciele małych firm.
Jeżeli rozliczamy się według podatku liniowego, wynoszącego 19%, musimy wybrać formularz PIT-36L.
PIT-36 nie będą mogli ponadto wybrać przedsiębiorcy rozliczający się przez zryczałtowany podatek dochodowy. Muszą do końca stycznia rozliczyć się przez PIT-28. Wyjątkiem jest osoba, która prowadzi dwie formy działalności. Jedna forma opodatkowana jest według skali podatkowej (PIT-36), a drugą ryczałtem (PIT-28). Pamiętajmy, że jeżeli należymy do tej grupy podatników, musimy złożyć dwie odrębne deklaracje.
PIT-37
Ten PIT muszą wybrać osoby, osiągające dochody na umowie o pracę, umowie zlecenie lub o dzieło. W ten sposób mogą się rozliczać tylko osoby, których przychody uzyskiwane i rozliczane są przez płatnika. Oznacza to, że ich pracodawca lub zleceniodawca oblicza i pobiera zaliczki na podatek dochodowy.
Metody opodatkowania
Jeżeli już wiemy, jaki formularz musimy wybrać, przechodzimy do metody opodatkowania. Zaznaczamy ją stawiając krzyżyk we właściwym polu.
Do najczęściej wybieranych opcji możemy rozliczać opodatkowanie indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub dla osób, które samotnie wychowują dzieci lub wspólnie z dzieckiem.
Jeżeli nie chcemy rozliczać się razem z małżonkiem (lub nie możemy np. jesteśmy w związku małżeńskim przez niecały rok podatkowy albo istnieje rozdzielność majątkowa), pozostajemy w separacji lub nie jesteśmy samotnym rodzicem, możemy wybrać opodatkowanie indywidualne.
Taką formę muszą również wybrać osoby rozliczające podatek dochodowy w formie karty podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego, podatku liniowego albo tonażowego.
Możemy też rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Wówczas wspólnie składamy jeden druk i podajemy swoje imię i nazwisko, a także imię i nazwisko małżonka.
Jeżeli nasze dziecko otrzymało dochody np. z tytułu renty, prawa majątkowego lub najmu, musimy go doliczyć do swoich dochodów. Taka sytuacja występuje bez względu na to, czy jest to własne dziecko czy przysposobione. Dziecko nie może ukończyć 18 roku życia.
Jeżeli samotnie wychowujemy dziecko, możemy skorzystać z preferencyjnej formy rozliczenia. Wtedy możemy wliczyć dziecko, rozliczając się.
Możemy złożyć deklaracje przez Pocztę Polską, w Urzędzie Skarbowym lub drogą elektroniczną. Jeżeli zdecydujemy się na to ostatnie rozwiązanie, możemy wybrać program specjalizujący się w rozliczaniu PIT-ów lub po prostu zrobić to poprzez udostępniony przez Urząd formularz. Rozliczenie przez Internet bez wątpliwości znacząco ułatwi pracę urzędnikom oraz przyśpieszy zwrot, jeśli w naszym rozliczeniu wykazaliśmy nadpłatę. Zastosowanie oprogramowania z pewnością to recepta na szybkie i bezbłędne wypełnienie zeznania podatkowego za rok 2020.