Wisła ,zwana perłą Beskidu Śląskiego jest małym miasteczkiem, posiadającym jednak bardzo wiele atrakcji, jak na tak mały obszar. Stanowi więc bardzo ciekawy punkt na mapie Polski .
Choć rozsławił ją Adam Małysz, dzięki swoim przepięknym krajobrazom i mnóstwem atrakcji jej popularność wśród turystów nie zmniejsza się, a nawet z roku na rok przybywa ich. Niewątpliwe jest to też zasługa władz miasta, które dbają o to, by Wisła była nie tylko atrakcyjna zimą, dzięki wielu szlakom narciarskim, ale też przez całą pozostałą część roku.
Wisła jest niewątpliwie urokliwym miejscem, bowiem posiada aż 11 kościołów i 150 szlaków turystycznych. Część szlaków można podziwiać bezpośrednio z Kolejki linowej Skolnity. Co ciekawe, czynna jest cały rok i dostępna dla każdego fana górskich widoków.
Tą kolejką można wjechać na sam szczyt. Na samym szczycie można odpocząć na leżaczku czy skorzystać z przysmaków tamtejszej restauracji. Od naszej decyzji zależy czy zjedziemy z niego rowerem, czy na spokojnie wrócimy kolejką.
Jeśli chodzi o kościoły w Wiśle, jak już wspominałam jest ich aż 11 . Jak na kilkutysięczne miasto to naprawdę sporo. Do największych z nich należą te ewangelicko – augsburskie i katolickie. Pomimo takiej ilości okazuje się, ze wszystkie te kościoły są bardzo chętnie odwiedzane, a w czasie mszy zapełnione po brzegi.
Prawdopodobnie powodem takiej sytuacji jest fakt, że większość z tych kościołów odprawia wszystkie msze tylko w sezonie. Internet nas trochę skłamał w tej kwestii. Wartym uwagi jest kościół ewangelicko -augsburski Apostołów Piotra i Pawła. Jest to chyba jeden z najładniejszych kościołów, przykuwający uwagę swoją ciekawą architekturą.
Kolejną ogromną atrakcją, wysławiona przez Adama Małysza skocznia narciarska. Oczywiście patronem jej jest nasz król skoczków, ale nie jest to jedyna skocznia, której patronem jest Adam Małysz. Spacerem można dotrzeć do kompleksu skoczni w centrum Wisły, na których Adam stawiał swoje pierwsze kroki, a obecnie można spotkać trenujących chłopców i dziewczynki.
Wartym uwagi i ciekawym punktem na mapie Wisły jest Muzeum Magicznego Realizmu. Cała stała ekspozycja zgromadzona na miejscu nawiązuje do historii Wisły. Ponadto nowoczesnym akcentem jest udostępniona wystawa obrazów w klimacie fantasy. Na miejscu można podziwiać ponad 300 eksponatów topowych polskich twórców magicznego realizmu. Co ciekawe, do stałej ekspozycji należy też twórczość, stałą ekspozycją w muzeum jest działalność i twórczość Juliana Ochorowicza, polskiego psychologa, filozofa, wynalazcy, poety, publicysty i fotografika. To bardzo ciekawa i barwna postać, tym bardziej warto zaznajomić się z jego dziedzictwem.
Niewątpliwą atrakcją miasta jest ścisłe centrum Wisły, czyli Plac Bogumiła Hoffa oraz część ulicy 1 Maja. W każdym niemal zakątku placu można kupić pysznego oscypka, czy góralskie pamiątki, w okolicy można zrobić też zakupy na miejskim targowisku.
Spacerując malowniczymi ulicami miasta warto zajrzeć do amfiteatru imienia Stanisława Hadyny. Co ciekawe, na samym środku widowni amfiteatru znajduje się pomnik patrona tego obiektu – Stanisława Hadyny. Amfiteatr położony jest zaraz przy deptaku biegnącym wzdłuż rzeki Wisły.
Spacerując w okolicach centrum czeka na nas niespodzianka tuż pod nogami. Są to pamiątkowe tablice wykonane z brązu, są obecne na chodniku placu B.Hoffa.
To oryginalna Aleja Gwiazd Sportu, która na tę chwilę składa się z około dziesięciu tablic poświęconych wybitnym sportowcom, których życie było związane z miastem Wisłą.
Wisła to przepiękne miejsce, które koniecznie warto odwiedzić!