Wybielanie zębów to temat budzący wiele kontrowersji. Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być to, że niemal każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Wiemy jednak sporo o technikach wybielania i nie mamy wątpliwości, co do tego, że nie wszystkie są jednakowo skuteczne, a tym samym – w jednakowym stopniu zasługujące na polecenie. Dziś najwięcej uwagi poświęca się tym zabiegom, które wykonywane są w gabinecie stomatologa. Czy można podchodzić do nich bez obaw?
Zabieg w gabinecie i jego zalety
Gdy jesteśmy pytani o to, czy warto zastanowić się nad wybielaniem zębów, zwykle nie potrzebujemy wiele czasu na udzielnie odpowiedzi. Mamy przecież do czynienia z zabiegiem, który nie pozostaje bez wpływu ani na nasze życie prywatne, ani na życie zawodowe. Piękny uśmiech otwiera przed nami serca wielu osób. Panuje zresztą przekonanie o tym, że osoby dbające o zęby, dbają także o swoje zdrowie i interesy, a tym samym są godne zaufania.
Gdy więc pod wpływem czasu i w rezultacie podejmowanych przez nas działań zęby zaczynają żółknąć, szukanie sposobów na przywrócenie im blasku wydaje się czymś oczywistym. I choć może się wydawać, że za zabiegiem wybielania zębów przemawia przede wszystkim nasza próżność, w rzeczywistości mówimy o znacznie ważniejszych powodach argumentujących poddanie się mu.
Wybielanie zębów – jak to wygląda w praktyce?
Choć wybielanie zębów może być dokonywane na kilka sposobów, w rzeczywistości niemal wszystkie opierają się na tej samej zasadzie. Osoba odpowiadająca za wybielanie stara się zmienić wygląd szkliwa pokrywającego zęby. Tu warto podkreślić, że wybielanie zębów pociąga za sobą pewne ryzyko. Choć szkliwo jest mocną tkanką, nie można zapominać o tym, że jest to również tkanka, która nie odnawia się. Jeśli więc zabieg nie będzie przeprowadzony prawidłowo, ulegnie ono bezpowrotnemu uszkodzeniu, a kolor zębów i tak się nie zmieni. Właśnie dlatego tak wiele uwagi poświęca się dziś nie tylko samym metodom wybielania, ale i miejscom, w którym przeprowadza się zabieg. Zwraca się przy tym uwagę, że nigdzie nie jest on tak skuteczny, jak w gabinecie Ochota na uśmiech – doświadczonego stomatologa z Warszawy.
Oczywiście, nie oznacza to wcale, że nie ma mowy o metodach, które moglibyśmy stosować w domowym zaciszu. Tak dzieje się choćby w przypadku past wybielających, żeli, nakładek oraz pasków, w które możemy zaopatrzyć się bez trudu w drogerii internetowej. Nie są to jednak metody tak skuteczne, jak te, które jest nam w stanie zaproponować stomatolog z Warszawy. Z tego też powodu zwykle nie poświęca się im zbyt wiele uwagi.
Wybielanie zębów – warunki wstępne
W tym miejscu wypada podkreślić, że nie każdy może natychmiast przystąpić do wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Mamy do czynienia z zabiegami inwazyjnymi, profesjonalista z pewnością będzie więc uzależniał chęć udzielenia nam pomocy od tego, w jakim stanie znajdują się nasze zęby. Najlepiej, jeśli nie ma mowy nie tylko o niewyleczonych ubytkach, ale również o stanach zapalnych. Substancje wybielające nie są obojętne dla zębów. Nie powinny zaszkodzić zdrowemu uzębieniu, należy jednak spodziewać się, że w przypadku stanów zapalnych doprowadzą raczej do ich pogłębienia. Przed zabiegiem niezbędne jest też usunięcie osadzającego się na płytce nazębnej kamienia. Często już ten zabieg sprawia, że zęby stają się przynajmniej nieznacznie bielsze.